How much do you spend?

Discussion in 'Dog News and Articles' started by Shadow945, Mar 6, 2008.

  1. Shadow945

    Shadow945 New Member

    Joined:
    Nov 28, 2007
    Messages:
    130
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Have any of you seen this article? Would you or do you spend more money on your dog food than human food?

    http://www.walletpop.com/2008/02/25/pet-owners-may-tighten-belts-before-leashes/

    Pet owners may tighten belts before leashes

    by Kyran Pittman Feb 25th 2008 @ 8:45AM

    Filed under: Budgets, Recession

    Survey results released last month at the North American Veterinary Conference showed that pet owners are more likely to cut back on other monthly expenses before skimping on care or supplies for their pets...
     
  2. Zoom

    Zoom Twin 2.0

    Joined:
    Jul 11, 2005
    Messages:
    40,739
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Denver, CO
    Yes I spend more money on my dog food than my own. I chose to have the dogs, it's my responsibility to see that they get the best I can provide them. There's not a massive difference but it is noticeable. I spend (or spent) about $45 a month and some on dog food and I'll make $20 of groceries stretch for three weeks.
     
  3. houndlove

    houndlove coonhound crazy

    Joined:
    Aug 22, 2007
    Messages:
    711
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I don't spend anywhere near as much on pet food as on human food. We're currently budgeted for almost $500 on human food a month (good food is very important to us--if you don't have your health, what do you have?) and our pet food we're budgeted at about $100 a month. We feed a high quality kibble and supplement with raw, but we also spend 2 hours a week volunteering at a food co-op so we can get such a deep discount on our pet food.

    But since the dogs don't really have anything to do with the family circumstances, they aren't out blowing money on frivolous stuff or running up credit card debt after all, they shouldn't have to suffer if there needs to be cut-backs. It's really not fair.
     
  4. Zoom

    Zoom Twin 2.0

    Joined:
    Jul 11, 2005
    Messages:
    40,739
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Denver, CO
    I'm also only one person and if I'm spending the same out to feed myself as I'm spending to feed two dogs...then I'd really need to look at what all I was eating. :)
     
  5. anna84

    anna84 New Member

    Joined:
    Jan 9, 2006
    Messages:
    605
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I eat fairly healthy but I don't cook at all. So most of my food consist of raw fruit, veggies, and PB&J. With Diek Pepsi on the side of course =). If I had to feed all the dogs on my own, they live with my parents, I'm sure the food bill of 4 dogs would be much higher then mine.
     
  6. ACooper

    ACooper Moderator

    Joined:
    Jan 7, 2007
    Messages:
    27,771
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    38
    Location:
    IN
    Honestly I did the math on what we normally spend on OUR food per month then divided by 7 (the amount of people eating) Then I did the math on what I spend for kibble/home cooked (including homemade treats) and divided by 2............we spend just slightly more on our own food. It's only a difference of about 25.00 more per person.

    This of course does NOT include eating out ;)
     
  7. Squishy22

    Squishy22 Guest

    :yikes::yikes: How the hell do you make 20 bucks of food stretch for 3 weeks?? I need to rethink my spending on food...
     
  8. Squishy22

    Squishy22 Guest

    I spend about $35 on dog food per month, not including treats. Reggin is healthy and happy with his food... so all is good.

    On human food... about $400 for 2 people. Not including eating out.
     
  9. SisMorphine

    SisMorphine Your Mom

    Joined:
    Oct 26, 2006
    Messages:
    2,993
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I spend way more on my dogs than I do myself. They eat raw and get the best treats and supplements. I eat Ramen.
     
  10. Zoom

    Zoom Twin 2.0

    Joined:
    Jul 11, 2005
    Messages:
    40,739
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Denver, CO
    Eggs, yogurt, peanut butter and jelly, oatmeal, popcorn and I can usually catch some sort of meal sale and get some hamburger. Two pounds is *at least* four meals for me. I don't eat a whole lot anyway. Coffee in the morning and then whatever I feel like fixing.
     
  11. bubbatd

    bubbatd Moderator

    Joined:
    Nov 28, 2004
    Messages:
    64,812
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I'd say I spend about about twice on food than Ollie . It's the **** soap, TP etc that does me in !!!
     
  12. ACooper

    ACooper Moderator

    Joined:
    Jan 7, 2007
    Messages:
    27,771
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    38
    Location:
    IN
    Heheheheh.........Well Grammy if you made like Ollie and didn't use the TP and Soap you could save alot of money! hahahahahahahaha
     
  13. Zoom

    Zoom Twin 2.0

    Joined:
    Jul 11, 2005
    Messages:
    40,739
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Denver, CO
    Dollar General!
     

Share This Page