Prepared Raw diets

Discussion in 'Dog Food and Recipes' started by Laurelin, Apr 16, 2007.

  1. Laurelin

    Laurelin I'm All Ears

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    30,965
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    a lot
    Location:
    Oklahoma
    Home Page:
    What do you all think about the prepared raw diets you can buy at feed stores? Beau was on a raw diet with Jackie while he was showing and he looked GREAT. My parents didn't really want to deal with raw because they thought it would be a hassle. After discussing with the lady in the feed store, however, they were thinking of looking into the prepared raw diets offered as they thought that wouldn't be too much of a hassle. And with someone other than me saying this and all this with the recalls they are seriously considering.

    So what do you all know about these types of foods and the brands and things offered? If anyone feeds them I'd love to hear testimonials lol.
     
  2. DanL

    DanL Active Member

    Joined:
    Oct 15, 2005
    Messages:
    3,932
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    I've found all of them were way overpriced. For some people that isn't a problem, but I'd rather keep my cost in the dollar a lb range. That doesn't mean I don't spend more on certain things, but I also get stuff at a bargain as often as I can so it offsets the cost.
     
  3. whatszmatter

    whatszmatter Guest

    I agree, premade raw is very expensive compared to do it yourself RAW, and tell you parents that any "hassle" they may encounter from feeding raw, will more than offset itself, by saving the "hassle" of having to pick up so many huge steamy piles of undigested crap from feeding kibble. :)
     
  4. Roxy's CD

    Roxy's CD New Member

    Joined:
    May 17, 2006
    Messages:
    3,016
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    3
    Location:
    Ontario, Canada
    Actually tomorrow my guys are going to be on Nature's Variety Raw frozen diets.

    I think I'll be sticking to the easy stuff, like the organic chicken and perhaps the chicken and turkey.

    I e-mailed Mordy about the change and she said it would be her choice as well, the only downside being price as others mentioned here.

    I'll be paying around $25/bag (medallions 48oz) and we'll be going through around 5 bags per week.

    I think it's going to be a good change for them, healthwise and eventually I do plan on going all the way, just not quite yet! I've ordered a book on RAW feeding and once I'm sure I can make my guys complete, healthy diets myself I will.

    But until then, I'm pretty pleased and sure about our decision to go to pre-packaged RAW.

    So, I'm a yes sayer! :D
     
  5. MafiaPrincess

    MafiaPrincess Obvious trollsare Obvious

    Joined:
    Nov 30, 2006
    Messages:
    6,135
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    two canines
    Location:
    Ontario
    Home Page:
    Price is what gets me even with a small dog.

    I'm thinking about ordering non prepared stuff from this lady, http://www.yourbestfriendsfood.com/

    but I'm not sure I'm up for learning how many supplements I need.. Or if Cider would be willing to eat it. She's turned up her nose as even searing riblettes in past.
     
  6. BostonBanker

    BostonBanker Active Member

    Joined:
    Jun 2, 2006
    Messages:
    8,854
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Gender:
    Female
    Occupation:
    Environmental Science
    Location:
    Vermont
    Meg eats so little that the prepared raw has been good for us. I still normally do one kibble/wet meal a day, and have been feeding Primal raw for the other. Right now, I don't have the freezer space to buy meat in bulk and store it, but our local dog store lets me buy the big packages of Primal and keep the extra in their spare freezer. Since they are just a half-mile from me, it's a great way for me to do it!
     
  7. DanL

    DanL Active Member

    Joined:
    Oct 15, 2005
    Messages:
    3,932
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    I could see feeding a little dog pre-made raw. For my dogs it'd never work. I go through nearly 8lbs of food a day between Gunnar, Daisy and Bruzer.
     
  8. SpringerLover

    SpringerLover Active Member

    Joined:
    Nov 22, 2006
    Messages:
    3,415
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    fiver
    Location:
    B-ville
    Home Page:
    With a pre-made you're lacking the tearing, chewing, and mental stimulation that comes with feeding a raw diet. And most times you are also lacking the RMB aspect which I feel is one of the most important parts.

    Many pre-mades also have veggies... I personally don't think dogs need veggies (though it seems a lot of little dogs do better with them... big dogs just don't need 'em, imo) so there's a lot of extras. And, many times dogs don't need a single supplement except for FBO if there isn't any fish in the diet.

    It's not all that complicated, really, to feed a prey model raw diet!
     
  9. Laurelin

    Laurelin I'm All Ears

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    30,965
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    a lot
    Location:
    Oklahoma
    Home Page:
    Thanks for the tips. In light of all the recent events, I relaly haven't gotten to read through this. Please keep advice coming, we're really thinking about switching.
     
  10. Spiritus

    Spiritus New Member

    Joined:
    Oct 27, 2006
    Messages:
    437
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    7 dogs, 6 cats, 3 horses, 15 miniature cattle
    Location:
    Middle of the Canadian prairies
    Home Page:
    My pregnant girl is here on lease. She's raw fed. I'm feeding her a prepared raw diet because I am just not comfortable enough with it to do it myself - yet. It is expensive, and as much as I would love to feed 100% raw to all my dogs, I would likely go through close to 15 lbs a day with it. Very, VERY expensive. As it is, with the pregant bitch alone, I am feeding 9 lbs a day, and that will increase once she is nursing.
     
  11. Laurelin

    Laurelin I'm All Ears

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    30,965
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    a lot
    Location:
    Oklahoma
    Home Page:
    Money isn't an issue at all. We have three small dogs that don't eat much at all.

    Anything is worth it if it keps us from losing another.
     
  12. Bentley's Bones

    Bentley's Bones New Member

    Joined:
    Apr 11, 2007
    Messages:
    20
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    2, Bentley and my Cat Diddy
    Location:
    AZ
    Home Page:
    If you are still interested in the pre-made or the gound option of RAW there are many co-op groups (you can usually find a few in the yahoo groups) that you can get the ground stuff though. I have ordered some for Bentley to have on hand when I'm not around to feed him RMBs until DH is more comfortable with feeding RAW. I can get chicken premade (with the bones ground in & some veggies) for about $1.10 a pound. They do also offer Beef, Lamb, & Turkey too.

    ETA: Try checking OMAspride.com and go under retailers from someone close to you. They offer the ground RAW too. Plus they can always ship it to you too.
     
  13. Steponme

    Steponme Phototaker

    Joined:
    Feb 14, 2007
    Messages:
    128
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    3
    Location:
    Pennsylvania
    http://www.naturesvariety.com/ is a very good food. I mix the dry kibble with my Timberwolf. I really like that clay that is in their kibble.
    They have prepared raw frozen, frozen medalions and burgers, bones. Check out the site!
     
  14. Luvntzus

    Luvntzus New Member

    Joined:
    Feb 10, 2007
    Messages:
    92
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    4
    Location:
    Virginia
    Wow, you're about to pay around $500 a month for dog food! :yikes:
     
  15. Roxy's CD

    Roxy's CD New Member

    Joined:
    May 17, 2006
    Messages:
    3,016
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    3
    Location:
    Ontario, Canada
    luvuntzus- Well actually, I went there Tuesday, and the average is going to be around $100/week so around $400/month.

    It's apparently dependant on the meat I chose, rabbit/venison/lamb being the more expensive meats chicken/turkey/beef being the cheapest.

    After all this recall stuff, I would rather spend the money than lose my kids like Laurelin said. It's not something we plan on doing forever, just temporarily until I can get my darn nerve up to do it myself! LOL

    Next week a cut in cost will come from the frozen chicken backs I can get cheap. One or two each will make a meal for them. They seem to be taking it to it quite well and it's only the third day. No upest tummies or runny poos and we switched cold turkey!
     
  16. Buddy'sParents

    Buddy'sParents *Finding My Inner Fila*

    Joined:
    Dec 26, 2005
    Messages:
    25,376
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I agree on the search for a co-op, I have one in my neck of the woods- things are cheap!
     

Share This Page