I hope this isn't overkill

Discussion in 'Dog Food and Recipes' started by whackichic, May 3, 2007.

  1. shadowfacedanes

    shadowfacedanes *Biter*

    Joined:
    Apr 25, 2006
    Messages:
    2,947
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Want to hear something that makes the sticker shock of Innova not so bad?

    Hannah's prescription food is $38.72 per 20 lb bag. Hannah eats 8-9 cups a day on this food...which mean I roughly get 9 or 10 days out of a 20 lb bag.

    So right now, the little ogre is costing me $120.00 a month in food alone. That's just the dry too. We don't spring for the canned food much right now.

    I'm going to have to take up a second job just to feed her!!

    Speaking of which, I have two bags of Innova EVO RM that are just hanging around here because she can't eat it anymore. That was money well spent. :rolleyes:
     
  2. whackichic

    whackichic New Member

    Joined:
    Aug 30, 2006
    Messages:
    333
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Sf Bay area (east bay)
    I bought a bag of Canidae which I didn't open and the store said they would take it back. If they didn't a few co-workers have switched to it (applause applause by me, one was feeding Beneful) I was just going to give it to them.
    Did you open the bags already?
    That is sticker shock. I'm sorry you have to pay that much.
     
  3. shadowfacedanes

    shadowfacedanes *Biter*

    Joined:
    Apr 25, 2006
    Messages:
    2,947
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    One bag is partially used, the other is unopened...but I bought them online, so I can't return the unopened bag. I even tried to donate it to someone in my rescue org, but so far no one has taken it. Oh well, maybe when I add on to the family, the new addition will eat it.
     
  4. Dekka

    Dekka Just try me..

    Joined:
    May 14, 2007
    Messages:
    19,779
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    8 dogs and 6 horses.
    Location:
    Ontario
    Home Page:
    I just bought a big bag of Evo RM and it came to $83 with the taxes. But that lasts about a month with 5 dogs. Its cheaper cause they eat less and look great.
     
  5. whackichic

    whackichic New Member

    Joined:
    Aug 30, 2006
    Messages:
    333
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Sf Bay area (east bay)
    Well if that's not a sign to get an addition to the family, I'm not sure what is!!!
     
  6. shadowfacedanes

    shadowfacedanes *Biter*

    Joined:
    Apr 25, 2006
    Messages:
    2,947
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I'm trying!! I'm trying! But the fellah we're trying to add to the family is 10 years old, so I'm not so sure about the high protein for him either....

    ::sigh::

    Oh well, guess I'll have to add TWO to the family. Can't have that food going to waste now, can I? ;)
     
  7. showpug

    showpug New Member

    Joined:
    Apr 21, 2005
    Messages:
    5,218
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    3 pugs and a bulldog
    Location:
    Oregon
    :yikes: Holy cow, and I thought it was expensive here!
     

Share This Page