How much do you spend on food?

Discussion in 'The Fire Hydrant' started by Julee, Aug 19, 2013.

  1. Laurelin

    Laurelin I'm All Ears

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    30,965
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    a lot
    Location:
    Oklahoma
    Home Page:
    My problem is I buy lunch every day. Grrr. Need to stop that.

    I'm trying to cook good healthy food though and it's not going that well at all cost-wise. It's still friggin expensive but maybe I'm just doing it all wrong.
     
  2. PWCorgi

    PWCorgi Priscilla Winifred Corgi

    Joined:
    Apr 12, 2006
    Messages:
    14,854
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    1
    Location:
    Twin Citay!
    Better than I have been! My downfall is that I LOVE to cook, but I can get by so much cheaper by eating just blander foods. But I love to cook yummy dishes and that gets expensive!
     
  3. SpringerLover

    SpringerLover Active Member

    Joined:
    Nov 22, 2006
    Messages:
    3,415
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    fiver
    Location:
    B-ville
    Home Page:
    I uhh, am not good at shopping for food. Yesterday's trip may have been the best in a while though, as I actually bought things I'll eat that are decently healthy. I hadn't gone grocery shopping in over 3 weeks.
     
  4. stardogs

    stardogs Behavior Nerd

    Joined:
    Jun 13, 2009
    Messages:
    4,925
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    2 dogs, 1 cat
    Location:
    NC
    Home Page:
  5. PWCorgi

    PWCorgi Priscilla Winifred Corgi

    Joined:
    Apr 12, 2006
    Messages:
    14,854
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    1
    Location:
    Twin Citay!
  6. CharlieDog

    CharlieDog Rude and Not Ginger

    Joined:
    Jan 31, 2008
    Messages:
    9,420
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    2
    Location:
    Georgia
    Wow. We spend about half of the "thrifty" plan a month for both of us.

    And we grocery shop about once a week. Sometimes twice. But DH will go after work, so we're not wasting gas to JUST go to the grocery store. He does all the shopping, and we buy almost nothing name brand.

    We eat out maybe twice a month. Maybe just once a month some months.

    However, I don't eat a lot. Like, I really eat far less than I probably should, but I do eat until I'm full. But I probably eat one large (for me) meal a day, which is probably 1/3 of the size of DHs meal, and then I'll have a snack later on in the evening.

    I don't eat breakfast because it kills my stomach to eat after waking up. My one splurge is on Cokes. But those come out of "my" pocket, and not the household budget.
     
  7. JacksonsMom

    JacksonsMom Active Member

    Joined:
    Nov 1, 2009
    Messages:
    8,694
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Location:
    Maryland
    I spend wayyyy too much on food. I just happen to get cravings like almost every day. lol. It's usually Chipotle and Subway each once a week, they're my current faves. We go out to dinner quite a bit too. Bad bad. We could save so much money.
     
  8. ThatCrazyGroomer

    ThatCrazyGroomer Member

    Joined:
    Nov 13, 2012
    Messages:
    528
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    16
    Occupation:
    4
    Location:
    Glendale, AZ
    Home Page:
    We've actually started having a good portion of our foods delivered, and total cost for that is about 200 / month, whatever else we need (spices, etc) come from the grocery store and the limit for that is no more than $25 a week. We get Royal Crest Dairy delivered (Milk, cheese, eggs, water, yogurt and some other things) and our meat from Town & Country foods. NOT going to the grocery store and buying ALL the things actually makes quite a difference. If I could just drop the delivery fees we'd be golden. ;)
    We eat out about once or twice a month, not counting lunches.
     
  9. Julee

    Julee UNSTOPPABLE

    Joined:
    Nov 25, 2012
    Messages:
    3,418
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Kent, CT
    That link makes me feel better, lol. I'd like to get us down to a little less than the "thrifty", though.
     
  10. boneyjean

    boneyjean Stinky Butt

    Joined:
    Aug 24, 2007
    Messages:
    836
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    4
    Location:
    DFW, TX
    Just like everyone else, WAY TOO MUCH! On average I spend $250 a week at the grocery store and that feeds 4 of us. That feeds me 3 meals a day since I take leftovers. I try to only eat out lunch once a week and I often do that on the weekend with the kids. We rarely eat out for dinner bc it is just too expensive. My husband takes breakfast and eats dinner with us, and just depending on what we had, often takes leftovers for lunch as well. The kids eat breakfast and dinner and snacks every week plus lunch on the weekends.

    That bill though also includes household items, toiletries, beer, wine, batteries, detergent, etc etc etc.....I shop once a week and am a one stop shop person so that is just my weekly grocery bill but by all means is not JUST food.

    This Summer with my stepdaughter here the bill each week was higher. I am working though now on cutting back on the excess leftovers and buying frozen veggies where it's appropriate. I do menu plan too from Sunday - Thursday each week and make a list and stick to it pretty closely.
     
  11. BigDogBuford

    BigDogBuford New Member

    Joined:
    Oct 12, 2012
    Messages:
    130
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    5 dogs, 6 cats
    Location:
    Lake Stevens, WA
    Home Page:
    Too much to think about. :rofl1:
     
  12. *blackrose

    *blackrose "I'm kupo for kupo nuts!"

    Joined:
    May 11, 2010
    Messages:
    7,061
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    38
    Occupation:
    2 dogs (and 3 half dogs and a half cat)
    Location:
    Mississippi
    My handy dandy online budget thing says I average around $210 a month for groceries (and random household things). Which sounds about right. I'm spending less now that I'm just buying food for me, but Mike bought groceries, too, so I think it evens out even though he's not here now.
     
  13. k9krazee

    k9krazee Active Member

    Joined:
    May 29, 2006
    Messages:
    2,423
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Location:
    Michigan, USA
    Ugh. Why'd I look? Looks like this month, so far, I've spent $450 on food....that doesn't count the meals DH has bought.
     
  14. Michiyo-Fir

    Michiyo-Fir New Member

    Joined:
    Nov 10, 2010
    Messages:
    2,494
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    It's terrible how much I spend on food and I've been meaning to cut back by a lot to save some money!

    I used to spend about 400 a month on myself not including the occasional fancy night out or something. The reason being at work we don't have a fridge so it's hard to bring a lot of kinds of food because I'm afraid it'll go back but anything at the food court in this mall is around 8-10 dollars.. Same thing with the days I go to school...

    Now that I'm bringing food and eating at the food court only occasionally, I'm down to probably 200-300 a month to feed myself.
     
  15. DJEtzel

    DJEtzel New Member

    Joined:
    Jan 1, 2010
    Messages:
    3,266
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Kalamazoo, MI
    I go to the bar 3-5x a week and buy food probably 75% of the time. I go out to eat probably a few more times a week not at the bar. I rarely do fast food.

    I go grocery shopping every 2 weeks or so and spend about $100 including other household things.

    This feeds me. This is also why I'm poor.

    Though new guy does spend a crap ton on us... We went out to eat 6 times I think in a four day span this week. Thankfully I didn't pay for that. He's a little insane.
     
  16. Dizzy

    Dizzy Sit! Good dog.

    Joined:
    Sep 14, 2005
    Messages:
    17,761
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    Not enough.
    Location:
    Wales
    £70 a week would be very easy for an average shop. It's very expensive here, no competition.
     
  17. JustaLilBitaLuck

    JustaLilBitaLuck New Member

    Joined:
    May 6, 2008
    Messages:
    1,945
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    1 Cat, 2 Dogs, 2 Parakeets
    Location:
    Minnesota
    Way too much.



    And we'll leave it at that. :yikes:
     

Share This Page