Dog Budget: Monthly-Yearly

Discussion in 'Dogs - General Dog Chat' started by Locke, Apr 17, 2013.

  1. Laurelin

    Laurelin I'm All Ears

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    30,963
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    a lot
    Location:
    Oklahoma
    Home Page:
    My big expense is classes. I am taking 4 classes right now. And then buying training stuff like weaves, DVDs, etc.
     
  2. sassafras

    sassafras mushinois

    Joined:
    Feb 26, 2011
    Messages:
    6,405
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Location:
    Minnesota
    To be honest, I don't even know what my expenses are. I'm in a place in my life where I have a general budget but I don't have to keep track super closely. If I actually sat down and figured it out, I would probably make a o_O face.

    I will say that my husband went through a period of unemployment several years ago and we had to do some serious, serious belt tightening but never had to skimp on food and care. There are enough frivolous things both pet related and not pet related for us to cut back on that I don't worry about anyone going hungry or not getting necessary care. So with the amount of leeway you have, I think you'll be fine.
     
  3. Laurelin

    Laurelin I'm All Ears

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    30,963
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    a lot
    Location:
    Oklahoma
    Home Page:
    Yeah I can stop the classes if I need to. That is no problem. I probably spend around $70-80 a month for both and even then there are frivolous expenses. But they are my hobby so I spend more.
     
  4. sassafras

    sassafras mushinois

    Joined:
    Feb 26, 2011
    Messages:
    6,405
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Location:
    Minnesota
    See, I kind of look at classes and mushing as part of my hobby/ entertainment budget, too. So I don't really strictly consider, say, replacing the brakes on the scooter as a dog-related expense even though I do it with the dogs.
     
  5. Saeleofu

    Saeleofu Active Member

    Joined:
    Oct 9, 2009
    Messages:
    9,036
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Oh, I forgot about Gavroche's Soloxine and prozac. I pay around $2 every other month for the Soloxine and $4 a month for the prozac. However, I'm planning on weaning him off the prozac for the summer and starting it up again in October to see if it prevents his teeth-grinding.
     
  6. JacksonsMom

    JacksonsMom Active Member

    Joined:
    Nov 1, 2009
    Messages:
    8,693
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Location:
    Maryland
    Well, on NECESSARY things, I don't really spend a lot, lol. But let's forget to count all the collars, harnesses, toys, shampoos, sprays, and everything else :p

    Even so, it probably doesn't add up to $100 per month (at least most months).

    I mean, like, Jackson had a dental on Monday and that ran me about $400 for pre-op bloodwork, the dental products I bought, the procedure itself, the anesthesia, etc. But obviously that's something that's only going to happen once every few years, if that (I SWEAR to keep on his teeth here on out!) and it wasn't even *totally* necessary at this point but it would've been by summer and I just had my tax money, so wanted to do it while it was easily affordable.

    Anywho, one bag of food (I get the 5-6lb bags) is never more than $20. And it lasts me a little over a month. I buy a year supply of heartworm meds for $50 from drsfosterandsmith. So that's, what, like $4 a month technically speaking? I usually will buy a few cans - we just use one for a whole week, so at $2-ish a can, no more than $10 in canned food for the month. Ummm, yeah, that's only up to less than $40 in a month. So I probably on average only need to spend $50/month on him, or much less.
     
  7. CaliTerp07

    CaliTerp07 New Member

    Joined:
    Sep 9, 2008
    Messages:
    7,652
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Just Miss Lucy-fur, my wondermutt!
    Location:
    Alexandria, VA
    For bare necessities, I probably spend $1000/year. Food is pretty cheap for a 25 lb dog (a $45 bag of TOTW lasts a few months here), and the vet bills average around $700/year if I had to estimate. Heartworm pills and flea/tick are another couple hundred.

    BUT...I've never only spent the "bare necessities". I pay $200 for 7 weeks of agility classes. $120 for a weekend of agility trials. $20 every time I walk into a pet store on treats. A random toy every time I see something cool that I think she'd like. $80 every 3 months for grooming. Heck, I bought a specific house and a specific type of car because I had the dog--otherwise I would have made cheaper decisions!!!

    Someone got their NATCH (top title in NADAC agility) at the trial last weekend, and they held it up and cheered, "This is my $25,000 ribbon!" Sounds about right :p
     
  8. Torch

    Torch New Member

    Joined:
    Nov 28, 2012
    Messages:
    859
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    5
    Location:
    Knoxville, Tennessee
    I'm pretty sure I spend less than $100 a month on Henry. He's a very easy keeper. Just food, treats, and accessories. We don't take any professional classes and he's not on any meds.

    He only goes to the vet a couple of times a year, maybe $200 total.

    I think $1000 a year is a reasonable guess for us.
     
  9. Julee

    Julee UNSTOPPABLE

    Joined:
    Nov 25, 2012
    Messages:
    3,418
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Kent, CT
    Breaking down what I'm remembering for expenses.

    Food: $55/week. $220/mo.
    Shadow's Proin: $47 every 3 months. Just under $16/mo.
    Advantix: $117 every 3 months. $39/mo.
    Heartgard: $75 every 3 months. $25/mo.


    That's excluding any vet visits, any extra fun stuff... it's also for 5 dogs.

    $300/month for 5 dogs. Breaks down to $60/month/dog.
     
  10. MericoX

    MericoX Roos, Poos, & a Wog!

    Joined:
    Oct 27, 2007
    Messages:
    5,326
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Location:
    In depression
    Normal months I buy a bag or two of food a month + treats. So $33-55 a month. Not sure if heart worm/tick meds have gone up in price this year as we haven't had to buy any yet.
     
  11. ihartgonzo

    ihartgonzo and Fozzie B!

    Joined:
    May 14, 2006
    Messages:
    5,903
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Occupation:
    2 puppers & 40+ Betta Splendens Fish
    Location:
    Northern California
    $5/lb is a LOT for raw... maybe not for a tiny toy dog, but a dog who is 10+ lbs is going to be eating hundreds of dollars a month! When I buy raw, it's very very cheap stuff. Either in bulk or creepy things that no one buys but are great for dogs (feet, necks, tripe, organs, etc). Nothing more than $1/lb. You can supplement a premium kibble with raw and give your dogs a lot of variety, without worrying about whether or not their diet is balanced.

    There are plenty of premium foods that are inexpensive. I rotate Merrick GF and Taste of the Wild. Both are just $2/lb. I spend about $50/month on food for two 50 pound dogs.

    Other expenses are up to you & your ability to bargain hunt. I buy flea/tick/heartworm medication only in the summer, so I only end up spending $50 per year on that. I buy Pet Armor (which is half the cost of Frontline with the same ingredients) for x-large dogs, then split each application between my 2 dogs. I buy them about 1-2 toys a month, never spending more than $10. I make their treats using organs and meat in the dehydrator, and save a lot on chews by feeding raw bones.

    I feel like the majority of spending is when you first get the dog, getting a nice collection of toys, kongs, a crate, leash and collars, etc. Vet costs vary, but I get limited vaccinations so it's not too costly.
     
  12. PWCorgi

    PWCorgi Priscilla Winifred Corgi

    Joined:
    Apr 12, 2006
    Messages:
    14,854
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    1
    Location:
    Twin Citay!
    Heh.

    I could spend very little every month on the dogs if I wanted to. If I was smart and not obsessed with feeding my dogs raw/new foods every other day, my cost would be next to nothing. I could get enough free kibble to feed probably 3 large dogs a month. I choose to get fun stuff instead (cans!) and pay for raw meat. Because racecar.

    As for what I actually spend on them....not telling :p
    I am getting much better though!
     
  13. Southpaw

    Southpaw orange iguanas.

    Joined:
    Jul 31, 2005
    Messages:
    7,788
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    38
    Occupation:
    7
    Location:
    Minnesota
    I hardly spend anything on my dogs.

    Food is really the biggest expense. A bag of food for Happy is like $25 and lasts her... I don't know... a month? I have to buy a bag tomorrow so I'll ask them when was the last time I bought it lol. I haven't quite figured out how much it costs me to feed Juno Sojos, but it looks like it's running me more than I want to spend so I might just put her back on kibble. She's probably $50 a month at the moment. At least.

    Fluoxetine for Juno is about $3 a month. I could get it cheaper at work, but I'd rather not switch manufacturers since I know she's doing well on the stuff she's on.

    I get a year's supply of Heartgard free, and since I only use it seasonally I end up having a bunch saved up. Happy's the only one on it year-round, so that's not really an expense for me.

    I luck out on veterinary care. Not only do my pets pretty much never need to go in, when they do, it's either free or really cheap. Like, Lucy's dental was $30. This enables me to do things that I normally wouldn't, if I had to pay full price (pretty sure both Juno & Happy will be getting CBC/chems run this spring, just for curiosity's sake).

    I rarely buy toys/treats/chews so I don't feel like I need to account for that.

    So anyway. At worst I probably spend $100 a month. Can't imagine spending double or triple that, not regularly at least (obviously one vet visit alone can blow that price out of the water, but hopefully those aren't a monthly thing!).
     
  14. SpringerLover

    SpringerLover Active Member

    Joined:
    Nov 22, 2006
    Messages:
    3,415
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Occupation:
    fiver
    Location:
    B-ville
    Home Page:
    Considering I don't really spend money on treats/toys/gear like I used to... I feel like I'm also doing pretty well.

    All things considered, I've really reduced the "unnecessary" spending.
     
  15. JessLough

    JessLough Love My Mutt

    Joined:
    May 16, 2009
    Messages:
    13,402
    Likes Received:
    2
    Trophy Points:
    38
    Gender:
    Female
    Occupation:
    Kennel Manager
    Location:
    Guelph, Ontario
    Obviously you only get away with cheap because you apparently don't feed Lucy :p
     
  16. JessLough

    JessLough Love My Mutt

    Joined:
    May 16, 2009
    Messages:
    13,402
    Likes Received:
    2
    Trophy Points:
    38
    Gender:
    Female
    Occupation:
    Kennel Manager
    Location:
    Guelph, Ontario
    Um... to feed a 10lb dog raw at $5/lb, it would be like $30 for a month. You'd have to be feeding the dog way more than it needs to be costing hundreds of dollars a month.
     
  17. Southpaw

    Southpaw orange iguanas.

    Joined:
    Jul 31, 2005
    Messages:
    7,788
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    38
    Occupation:
    7
    Location:
    Minnesota
    Psh, she's not my financial responsibility. :p Plus, it takes her an eternity to go through a bag of food anyway lol.
     
  18. Saeleofu

    Saeleofu Active Member

    Joined:
    Oct 9, 2009
    Messages:
    9,036
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    Haha, I have massive quantities of Heartgard saved up as well, and I just got two more 12-packs.
     
  19. Locke

    Locke Active Member

    Joined:
    Oct 27, 2010
    Messages:
    1,919
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    36
    I said earlier that I made a mistake and it is $5 for 2 lbs and $9 for 4 lbs.

    So I'm thinking it is worth the money.
     
  20. Southpaw

    Southpaw orange iguanas.

    Joined:
    Jul 31, 2005
    Messages:
    7,788
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    38
    Occupation:
    7
    Location:
    Minnesota
    They went cheap on us this year and we're only allowed to get 1 12-pack. Last year we got 2. :(
    I think I should be allowed another 12 pack of Heartgard, since I'm not getting any Frontline lol.
     

Share This Page